Çerkezköy site yönetimi

Çerkezköy site yönetimi

Çerkezköy site yönetimi

Apartman Yönetimi Seçimi Nasıl ve Nezaman Yapılır?


Kat maliklerinin oyları ile yönetici seçilir, dışarıdan, ev sahibi olmayan bir kişi de yönetici olabilir. O bina da oturmayan bir kişi de yönetici seçilebilir. Apartman yönetimini nasıl olacağına kat malikleri karar vermektedir, seçtikleri kurula da yönetim kurulu denmektedir. Eğer bir binada sekiz ve üzeri bağımsız bölüm varsa kat mülkiyeti kanununa göre apartman yönetimi oluşturulması zorunluluktur. Kat malikleri yönetim için kendi aralarından veya dışarıdan bir kimseyi ve üç kişilik kurulu yönetim için seçebilirler. Seçtikleri bir kişi yönetim, diğerleri de yönetim kurulu olarak adlandırılıyor.
Apartman yönetimi bir yılık olarak seçilmektedir. Apartman yöneticisi o binadaki maliklerin hem sayı hem de arsa payı bakımından çoğunluğa bakılarak atanmaktadır. Buradan şu ortaya çıkmaktadır, eğer binada farklı büyüklükte daireler varsa oylar eşit değerlendirilmez. Yönetici seçilenler her yıl kat maliklerinin kanunen zorunlu olan yılda bir toplantısında yeniden seçilmektedir, eski yönetici tekrar seçilebilir bununla ilgili bir kısıtlama yoktur. Bu toplantılarda komşular kendi aralarında anlaşıp bir karar veremezler ve yönetici seçemezler ise ilgili Sulh Mahkemesine müracaat ederler. Mahkeme kat maliklerini dinler ve bir yönetici belirler. Mahkemenin belirlediği bu yönetici altı ay içerisinde hiçbir şekilde değiştirilemez, ancak çok özel bir durum olursa mahkeme tarafından değiştirilebilir. 
Yılda en az bir defa olmak üzere apartmandaki kat malikleri bir araya gelerek toplantı yapması gerekmektedir, bu toplantı için 15 gün öncesinden genel kurul çağrısı yapılmalıdır. Eğer yönetim planında toplantı için belirli bir zaman belirtilmemiş ise birinci takvim yılın ilk ayı içerisinde toplantı yapılır.
Toplu konut sitelerinde toplantılar yılda bir yapılabilir. Yönetim kurulları en geç 2 yılda bir olmak üzere belirledikleri yönetim planına uyarak bir araya gelmelilerdir. Yönetim planında belirli bir zaman gösterilmemiş ise ikinci takvim yılının ilk ayı toplanılır.
Kat malikleri yönetici seçerken kendisi ile bir sözleşme yapabilir, sözleşmede cezai şartlar koyabilir. Sözleşmede belirtilmemiş ise de teminat isteyebilirler. Yönetici aldığı kararlardan sorumludur.


DİĞER BÖLGELER

+7 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.